شعله گاز اخوانت زرد میسوزه؟

 در آموزش, تعمیر اجاق گاز, گاز

شعله گاز اخوانت زرد میسوزه؟ تا به حال به حرف های اجاق گازت گوش کردی که چی میگه؟

مثلا وقتی شعله آن آبی رنگ و به درستی میسوزه به شما میگه:”حال من خوبه و به کارم ادامه میدم تا رضایت شما رو به دست بیارم” سوال اینجاست زمانی که شعله گاز زرد میسوزه چه پیامی  رو میخواد به شما برسونه؟

برای اینکه متوجه این پیام بشید، تا پایان مقاله با من همراه باشید تا دلایل زرد سوختن شعله گاز و راهکارهای برطرف کردن این مشکل رو بهتون بگم.

 

علت زرد سوختن شعله گاز اخوان چیست؟

زمانی که اجاق گاز شما شعله اش زرد می‌سوزه، منظورش این است که به من اکسیژن کافی برای آبی سوختن نمیرسه و من به اکسیژن بیشتری مانند شما احتیاج دارم. به همین دلیله که من شعله ام زرد رنگ میسوزه.

اگر دستگاه بوخور روشن نیز در منزل دارید باعث میشه تا شعله گاز زرد بسوزه. دلیل علمی این فرایند اینه که مولکول های آب در جریان هوا قرار میگیرند و شعله های گاز زرد رنگ میسوزد.

احتراق ناقص یعنی به جای اینکه سوخت به طور کامل با اکسیژن ترکیب بشه و انرژی مورد نیاز رو تامین کنه، مقداری از سوخت به گاز مونوکسید کربن تبدیل میشه.

گاهی هم در ابتدا که گاز و روشن می‌کنید به درستی و آبی رنگ میسوزه اما با گذشت زمان زرد میشه که در این حالت یکی از موارد زیر رخ داده که باید بررسی کنید و یا برای تعمیر گاز اخوان در تهران حتما با نمایندگی آرکو سرویس ارتباط برقرار کنید:

 • اکسیژن اطراف شعله کم شده‌
 • مقدار زیادی گاز کربن دی اکسید در دودکش جمع شده
 • دستگاه بوخور روشن است

 

 

چرا باید زرد سوختن شعله گاز اخوان را جدی بگیرید؟

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث میشه تا شما مجبور شوید زرد سوختن شعله گاز رو جدی بگیرید این است که در اثر سوختن گاز، مونوکسید کربن هم تولید میشه که برای سلامتی شما مضر است.

مونوکسید کربن گازیست که بوی خاصی نداره و خیلی سَمیه. اگر این گاز در هوا به مقدار زیادی ترکیب بشه باعث سوزش چشم، تنگی نفس و… میشه که موجب به خطر افتادن سلامتی شما خواهد شد.

 

دلایل فنی که باعث زرد سوختن شعله گاز اخوان میشود چیست؟

حالا که علت زرد سوختن شعله گاز اخوان رو متوجه شدید، وقتش رسیده که دلیل فنی آن رو هم بررسی کنید. به دلایل فنی زیر این مشکل به وجود میاد:

 • دریچه هوای اجاق گاز اخوانتون گرفته
 • راه های ورودی هوای گرفته شده
 • ژیگلور جرم گرفته
 • لبه های پلیسه و تیز مشعل وجود دارند
 • مته منافذ نامناسبه

برای رفع مشکل زرد سوختن شعله اجاق گاز اخوان چه راهکارهایی وجود داره؟

در ادامه به شما توضیح میدم تا بتونید حال اجاق گازتون رو مثل روز اول خوب کنید تا دوباره شعله‌اش آبی رنگ شود.

 • اگر در مسیر ورود هوا گرفتگی به وجود آمده که برای رفع آن باید صفحه تنظیم کننده هوا رو باز کنید.
 • در صورتی که اجاق گاز اخوانتون رو به تازگی خریداری کردید حتما قبل از استفاده لوله رابط تا ژیگلور رو بررسی کنید که این کار رو بهتره به دست متخصصان آرکو سرویس بسپارید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.
 • گرد و غبار، الیاف و پرزها رو که منافذ ورودی را مسدود کرده‌ند رو پاکسازی کنید.
 • سَری مشعل ها و داخل لوله را با دقت تمیز کنید.

اگر تمامی این موارد را به درستی رعایت کردید و حال گازتون بهتر نشد، شما میتوونید برای تعمیر اجاق گاز اخوان در تهران به متخصصین مجرب آرکو سرویس اعتماد کنید تا آنها این مشکلات رو برای همیشه رفع کنند.

 

برای حفظ سلامتی خود و گازتون هم که شده همیشه به پای حرف های گازتون بنشینید و بی تفاوت از کنار مشکلاتش عبور نکنید. حالا دیگه نگران این سوال نیستید که شعله گاز اخوانت زرد میسوزه؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

یک نظر بدهید

پنج × دو =