نکات ایمنی در مورد اجاق گاز

 در آموزش, آموزش تخصصی, گاز

برای رعایت اصول ایمنی در مورد اجاق چه نکاتی را باید رعایت کنیم !

اجاق گاز یکی از اصلی ترین و ضروری ترین وسایل مورد نیاز روزمره ما می باشد و در عین پرکاربرد بودن گاهی می تواند متأسفانه باعث بروز حادثه های جبران ناپذیر جانی و مالی شود. بنابراین با رعایت نکات ایمنی در مورد اجاق گازها می توانیم از بروز هر گونه حادثه و خسارت جلوگیری کنیم و از پخت غذاهای متنوع و خوشمزه درکنار اعضاء خانواده و دوستان از لحظات خودمون لذت ببریم .

4P11

۱-  اجاق گازهایی که مجهز به ترموکوپل حرارتی هستند از ایمنی بیشتری برخودار هستند. زیرا چنانچه به هر دلیلی شعله گاز خاموش شود ترموکوپل از خروج گاز از سوی شعله را بصورت اتوماتیک قطع می کند و نشت گاز جلوگیری می نمایند. بنابراین برای انتخاب اجاق گاز یا هر دستگاه گاز دیگر مانند بخاری ها حتما وسیله ای را خریداری نمایید که مجهز به سیستم ترموکوپل و پیلوت باشند.

چنانچه گاز شما فاقد سیستم ترموکوپل می باشد ، می بایست حتماَ اجاق گاز خود را در محلی قرار دهید که در معرض باد نباشد یعنی از قرار دادن اجاق گازها در جلوی پنجره ، کولر و اسپلیتر جداَ خودداری نمایید. چون ممکن است توسط باد شعله گاز خاموش گردد و گاز دائما در محیط پخش شود و  یک جرقه کوچک باعث انفجار و آتش سوزی گردد. و اینکه مراقب غذا ها باشیم تا سر نروند . زیرا سر رفتن غذا نیز باعث خاموش شدن شعله می شود.

۲-  برای هر کدام از وسایل گاز سوزی که درمنزل و یا محل کار داریم حتما می بایست یک دودکش مجزا و استاندارد و یک انشعاب گاز شیر دار تعبیه شده باشد تا بتوانیم در مواقعی که منزل و یا محل کار را ترک می کنیم از آن قسمت جریان گاز را ببندیم.

۳-  از قراردادن ظروف سنگین و خیلی بزرگ بر روی اجاق گاز بپرهیزید و می بایست ظروف را طوری بر روی گاز قرار دهیم که با شیلنگ گاز تماس نداشته باشد.

۴-  یکی دیگر از نکات بسیار مهم در مورد ایمنی استفاده از شیلنگ های مخصوص وسایل گاز سوز و استاندارد می باشد. و البته طول شلینگ ها را نباید از اندازه استاندارد آنها بیشتر باشد . طول شیلنگ های مخصوص وسایل گاز سوز نباید بیشتر از یک و نیم متر باشد.

۵-  از قرار دادن اجاق گاز در محلی که زمین آن شیب دار است جدا خودداری نمایید زیر احتمال خطر سقوط اجاق گاز وجود دارد و باعث آتش سوزی می شود.

۶-  مراقب کودکان و افرادی که برای استفاده از اجاق گاز ناوارد هستند باشید و از نزدیک شدن آنها به اجاق گاز جلوگیری نمایید.

۷-  چنانچه روغن بر روی اجاق گاز سر رفت و شعله ور شد ،فوراَ جریان گاز را از منبع اصلی گاز ببندید و آتش را با کپسول های آتش نشانی و یا با انداختن یک پارچه ضخیم و مرطوب بر روی آتش سعی نمایید آتش را خاموش کنید.

۸-  اگر اجاق گاز شما دچار مشکل و ایرادی شد جداَ از تعمیر و دستکاری اجاق گاز بپرهیزید و تعمیرات آن به دست افراد متخصص و کارشناس بسپارید.

۹-  اگر بوی گاز را استشمام می کنید ،با با مقداری آب و مواد شوینده کف غلیظ درست کنید و محل اتصالات شیر گاز و تمامی شلینگ گاز به کف آغشته نمایید تا مطمئن شوید که از جایی گاز نشت نمی کند. و تا مطمئن نشدن و پیدا نکردن محل نشت گاز از روشن کردن هر گونه شعله و یا جرقه مانند کبریت ، لامپ و غیره جداَ خودداری نمایید.

آرکو سرویس تخصصی ترین خدمات را در جهت تعمیرات فر ، گاز و هود با کادر مجرب و فنی در تهران ارائه می دهد . امیدوار است بتواند شما عزیزان را در انتخاب مناسب این محصولات  و ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات تخصصی  گاز ، هود و فر یاری رساند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

سه + بیست =

هود شومینه ایتعمیر اجاق گاز در پونک