در سال های اخیر استفاده از گازهای رو میزی صفحه ای در آشپزخانه ها به سبب لوکس بودن و زیبایی رشد روزافزونی پیدا کرده است.

گاز رومیزی شیشه ای به ندرت ممکن است بدلیل عدم رعایت برخی نکات ایمنی از سوی مصرف کنندگان دچار شکستگی شیشه می شود. این شکستن شیشه گاز رومیزی نیز معمولاً با صدای مهیب و متلاشی شدن تیکه های شیشه همراه است.

یکی از مهمترین علت هایی که باعث شکستن شیشه اجاق گاز می شود. کیفیت خود شیشه گاز هست بنابراین اگر گاز با کیفیتی خریداری نموده اید نگران شکستن شیشه آن نباشید.

شکستن شیشه اجاق گاز میتواند حتی در موقع خاموش بودن گاز و استفاده نکردن از آن نیز اتفاق بیوفتد. همچنین این نکته قابل ذکر است که ممکن است شیشه گاز قبلا بر اثر ضربه محکمی دچار ترک های بسیار ریز غیر قابل دیدنی شده باشد که به مرور زمان و با سرد و گرم شدن شیشه به یکدفعه پودر میشود.

دلایل شکستن شیشه گاز

۱   سر شعله هر قسمت از گاز برای سایز مخصوص خودش طراحی شده است که در صورت گذاشتن ظرف بزرگتر  احتمال شکستن شیشه به دلیل برگشت حرارت به سطح شیشه بالاتر میرود.

۲ :  درست نصب نشدن.درست نبودن برش جای اجاق گاز صفحه ای و در آوردن الگوی برش گاز خیلی بزرگتر از حد مجاز

۳ :  یکی دیگر از علت ها فشار وزن در یک قسمت از گاز و تغییردمای سریع بر اثر ریختن مایعات باعث تغییر سایز سطحی شیشه در حد کمتر از میلیمتر برای شیشه غیر قابل تحمل است و از طرف دیگر چون این شیشه ها از ترکیبات پلاستیکی برای کاهش خطر بریدگی استفاده کرده اند این ترک کوچک بلافاصله به پودر شدن کل شیشه ختم می شود .

۴ :  اگر می خواهید از ظرف بزرگتر از سایز چدنی یک شعله از گاز استفاده کنید و شیشه شما نشکند توصیه می شود از چدنی کمکی استفاده کنید تا فاصله ظرف از شیشه بیشتر شود و حرارت به صورت یکنواخت زیر ظرف پخش شود .